Zełenski mówił o dyplomatycznym zakończeniu wojny. Padły mocne słowa
Podczas briefingu w Japonii, gdzie odbywa się szczyt państw G7, ukraiński prezydent zauważył, że być może najważniejszą tezą dotyczącą presji dyplomatycznej na Rosję podczas negocjacji na japońskim szczycie, była konieczność respektowania Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego w rozwiązaniu tej kwestii.
– Nie wiem, czy wszyscy byli za, ale na pewno nikt nie był przeciw… Rosja nie ma szans na żadne drogi dyplomatyczne, gdy jej wojska są na naszym terytorium z naruszeniem naszej integralności terytorialnej i suwerenności, wszelkich praw i prawa międzynarodowego. Dopóki wojska Federacji Rosyjskiej będą na terytorium Ukrainy, nikt nie będzie chciał z Rosją rozmawiać – podkreślił Zełenski.
Dodał też, że jest usatysfakcjonowany poparciem przywódców G7 dla ukraińskiej formuły pokojowej i rozwiązaniem wielu wywołanych przez Rosję kryzysów.
Ukraińska formuła pokojowa
Zełenski przedstawił ukraińską formułę pokojową jeszcze w listopadzie 2022 roku na szczycie G20. Składa się ona z 10 punktów, w tym: bezpieczeństwa na różnych obszarach, uwolnienia wszystkich więźniów i deportowanych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich, zaprzestania działań wojennych i innych.
Głowa państwa ukraińskiego podkreśliła, że spełnienie tych punktów przywróci stabilność i przewidywalność wszystkim na świecie. Zełenski wezwał inne kraje do włączenia się w jego realizację.
21 maja podczas wizyty w Japonii prezydent Ukrainy oświadczył, że szczyt w sprawie formuły pokojowej mógłby się odbyć 2 lipca 2023 r. – 500 dni po rozpoczęciu wojny na pełną skalę. Zełenski zaprosił przywódców krajów G7 do przyłączenia się do formuły pokojowej w celu zakończenia wojny na Ukrainie.